Šikanování je jakékoli chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jinou osobu, případně skupinu. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině, kteří se neumí, nebo z nejrůznějších důvodů nemohou, bránit. Šikana nabírá mnoha podob, v poslední době se rozvíjí tzv. kyberšikana, ke které dochází na internetu.
Šikana se objevuje i na českých školách. Je jí však systematicky předcházeno. Existují postupy pro řešení šikany a systém nápravných opatření. Šikana se rozhodně v českém školství nebere na lehkou váhu.
Šikana a škola
Škola má ze zákona jednoznačnou odpovědnost za vytváření a udržování bezpečného prostředí, za ochranu žáků a jejich zdraví a za předcházení vzniku jakýchkoli forem rizikového chování na škole, tedy i šikany. Škola respektuje identitu a individualitu každého svého žáka, odmítá násilí a zneužití moci v jakékoli podobě. Zároveň je důležité, aby škola přiznala riziko vzniku šikany a tyto hodnoty jasně komunikovala. Škola také mimo jiné nastavuje jasná pravidla chování ve školním řádu a důsledky jejich porušení.
V řešení šikany škola nejdříve musí vyhodnotit závažnost situace a posoudit, jestli ji vyřeší vnitřními silami nebo požádá o podporu zvenčí (např. pedagogicko-psychologickou poradnu, středisko výchovné péče). Školy mají k dispozici celé mechanismy pro řešení šikany i její prevenci.
Šikana a rodiče
Rodiče a ostatní zákonní zástupci zodpovídají za péči o dítě a jeho vývoj, mají také rozhodující úlohu v jeho výchově. Proto jsou školou informováni již ve fázi prevence.
Rodič má právo žádat o pomoc s problémem šikany školu nebo konkrétního pedagoga. Taková podezření nebo tvrzení by měla škola prošetřit. V rámci prošetřování a řešení problému jsou ve vhodnou chvíli školou zapojeni zákonní zástupci protagonistů šikany (agresoři, oběti i svědci).
Kam se obrátit
Postup při podávání podnětů a stížností definuje škola. Pokud problém není uspokojivě řešen ze strany pedagogických pracovníků, je nutné se obrátit na ředitele školy. Pokud ani poté není reakce školy dostatečná, je možné jednat se zřizovatelem školy nebo s Českou školní inspekcí (ČŠI). Podnět je možné ČŠI předložit také anonymně, a to zasláním na adresu Fráni Šrámka 37, 150 21 Praha 5 nebo elektronicky na posta@csicr.cz.
Byť šikana sama o sobě není trestná, může naplňovat znaky některých přestupků a trestných činů. V takovém případě je jakýkoli občan povinen bez odkladu oznámit spáchání trestného činu policejnímu orgánu nebo státnímu zástupci. Na tomto místě je však zapotřebí zmínit potřebu dodržovat princip presumpce neviny a nedopustit se trestného činu křivého obvinění.
Pro radu a pomoc se můžete obrátit na weby Minimalizace šikany, Společenství proti šikaně, Internet poradna, Linka bezpečí (také na telefonní lince 116 111) a další neziskové organizace.
V případě kyberšikany pak zvláště na Národní centrum bezpečnějšího internetu a portál E-Bezpečí; v případě kyberšikany pedagogů pak na E-Nebezpečí pro učitele. Ohlásit nezákonný obsah na internetu lze například na Stop online.